WEJŚCIE DO SKLEPU

Jawa

Jawa jest czeskim producentem motocykli, samochodów i motorowerów. W latach 20. przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją uzbrojenia, np. karabinów. Po koniec lat dwudziestych F. Janecek będący założycielem przedsiębiorstwa podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji motocykli. Nie miał doświadczenia w tym kierunku, dlatego postanowił wykupić licencję wraz z oprzyrządowaniem do produkcji motocykla Wanderer 500 OHV. Nadał firmie nową nazwę Jawa, którą utworzył z dwóch pierwszych liter słów Janecek i Wanderer. Została zarejestrowana w 1929 r. Kilka miesięcy później na wystawie motoryzacyjnej zaprezentowano pierwszy wyprodukowany motocykl Jawa 500 OHV, którego konstrukcja była oparta na czterosuwowym silniku o pojemności 500 cm sześciennych. Produkcja motocykli zawieszona na okres wojny została wznowiona po zakończeniu światowego kongliku zbrojnego.

Zdjęcia

Zobacz części do Jawy

Zębatki przednie (1)
Zębatki tylne (2)
Gumy zabieraka (1)
Klocki i szczęki hamulcowe (1)
Kierunkowskazy (2)
Oświetlenie (2)
Układ zapłonowy (7)
Układ ładowania (4)
Układ rozruchowy (1)
Stacyjki (2)
Kraniki paliwa (1)
Elementy gaźnikowe (14)
Pozostałe (2)
Kolanka wydechowe (1)
Dźwignie sprzęgła i hamulca (4)
Dźwignie zmiany biegów i rozrusznika (2)
Linki i cięgna (6)
Kierownice (2)
Rolgaz (2)
Elementy montażowe (4)
Podnóżki (1)
Kanapy i akcesoria (1)
Elementy gumowe (3)
Liczniki (1)
Przód (3)
Tył (7)
Uszczelki i uszczelniacze (3)
Sprzęgła (8)
Tłoki i pierścienie (12)
Cylindry (2)
Wały korbowe (4)
Głowice (1)
Części silnikowe (15)
Serwis kół i ogumienia (2)

Jawa 50

Jawa 50 jest motorowerem produkowanym w Czechosłowacji i wyposażonym w silnik Jawa 223. Model był dostępny w czterech postaciach, a mianowicie z podłogą , w wersji sportowej, wersji Golden sport i mustang. Produkcja wymienionych pojazdów rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych. Ich konstrukcja wywodzi się ze starszych modeli Jawa.

Seria modeli Jawa 50 wyróżnia się komfortem jazdy oraz bardzo dobrymi osiągami biorąc pod uwagę konkurencyjne modele sprzedawane wówczas na rynku motoryzacyjnym nie tylko w bloku wschodnim. Silniki wykorzystane w konstrukcji modeli Jawa 50 były w późniejszym czasie importowane do Polski i zostały wykorzystane w konstrukcji pojazdów Romet Ogara 200.

Po 11 latach przerwy w produkcji modeli Jawa 50 powstał ich następca. W 1994 roku została uruchomiona produkcja modelu Jawa Robby 50 typu enduro. Jego produkcja trwa do dziś, lecz model przeszedł wiele modyfikacji. Starsze egzemplarze miały nieco inny gaźnik i króciec dolotowy. Były dostępne tylko z plastikowym i chropowatym bakiem.

Jawa Robby 50

Jawa Robby 50 jest motorowerem produkowanym w Czechach, pełniącym rolę następcy Jawy 50. Produkcja modelu została uruchomiona w latach dziewięćdziesiątych i trwa do dziś. Starsze egzemplarze Jawa Robby 50 charakteryzują się innym gaźnikiem i króćcem dolotowym oraz plastikowym i chropowatym bakiem. Nowe wersje modelu Jawa Robby 50 posiadają lakierowane baki. Poza tym poszczególne egzemplarze mogą się między sobą różnić przełożeniami i ogumieniem.

Model Jawa Robby 50 jest wyposażony w czterosuwowy silnik o pojemności 49,5 cm sześciennych o mocy 2,9 KM przy 8500 obr/min. Silnik zastosowany w konstrukcji modelu Jawa Robby 50 jest kopią silników, które dawniej były stosowane w Hondach Cub. Charakteryzuje się niskim spalaniem, które utrzymuje się na poziomie 2 l/100 km. Model Jawa Robby 50 jest motorowerem typu enduro charakteryzującym się lekką konstrukcją. Posiada ramę nośną wykonaną ze stalowych i ocynkowanych rur. Masa pojazdu Jawa Robby 50 gotowego do jazdy wynosi ok. 85 kg. Konstrukcja jest wyposażona w czterobiegową skrzynię biegów i wielotarczowe, mokre sprzęgło.

Silnik Jawa 223

Silnik Jawa 223 jest silnikiem produkowanym w Czechosłowacji oraz wyposażonym w cylinder o pojemności równej 49,9 cm sześciennych umieszczony poziomo. Posiada trójstopniową skrzynię biegów. Moc silnika jest bardzo duża, jeżeli weźmie się pod uwagę wiek konstrukcji. Silnik Jawa 223 był wyposażony w iskrownik-prądnicę mającą moc 6V, albo wersję sport 6V. Silnik był stosowany w motorowerach, takich jak Jawa Mustang i Ogar 200. Silnik Jawa 223 był dostępny również na polskim rynku. Przed importem do Polski jednostka napędowa musiała być blokowana, żeby dostosować ją do przepisów prawnych obowiązujących w Polsce. Wersje czeskie silnika, o którym mowa osiągały prędkość maksymalną równą nawet do 60 km/h. Konieczne było wprowadzenie zmian w konstrukcji, umożliwiających osiągnięcie maksymalnej prędkości równej co najwyżej 45 km/h. Aby było to możliwe zmniejszano otwór króćcu ssącym, a także wykorzystywano dysze charakteryzujące się mniejszą przepustowością. Silnik Jawa 223 jest niezawodny przez wiele lat, pod warunkiem, że będzie odpowiednio eksploatowany.

Motorower Jawa 550

Model Jawa 550 jest najstarszym typem Jawy 50. Przypomina swoim wyglądem skuter pozbawiony bocznych osłon. Motorower Jawa 550 posiada lekką konstrukcję, w której zastosowano niewielką powierzchnię osłon. Pojazd Jawa 550 został wyposażony w silnik o pojemności równej 49,8 cm sześciennych oraz trzystopniową skrzynię biegów. Produkcja pojazdu, o którym mowa została rozpoczęta w połowie lat pięćdziesiątych.

Jawa 50 jest motorowerem wyposażonym w silnik zwany Jawą 223. Występował w czterech wersjach. Produkcja wszystkich wersji została uruchomiona w latach sześćdziesiątych. Motorowery należące do serii Jawa 50 charakteryzują się bardzo dużym komfortem jazdy. Zespół konstruktorów wykorzystał rozwiązania zastosowane w starszych konstrukcjach oraz uwzględnił nowe możliwości technologiczne dostępne w tamtych czasach.

Silniki zastosowane w produkcji pojazdu, o którym mowa, były importowane do Polski, w nieco zmodyfikowanej formie. Zostały wykorzystane do produkcji motoroweru Romet Ogar.

Oto lista modeli Jawy

250
Pancerka P20
Sport Mustang
TS

© 2019 by www.czesci-motocyklowe.eu - Katalog Jaclaw.info .