WEJŚCIE DO SKLEPU

MZ i MUZ

Motorradwerk Zschopau jest obecnie zwana Motorenwerke Zschopau. Niemiecka wytwórnia motocykli dawniej należała w skład koncernu IFA. Obok czeskiej marki Jawa należy do najbardziej znanych marek motocykli produkowanych w byłym bloku wschodnim na polskim rynku. Fabryka powstała na początku XX wieku, a produkcja motocykli została rozpoczęta w latach 20. Firma działała wówczas pod nazwą DKW. Pierwszy wyprodukowany motocykl został nazwany Reichsfahrt. Po zjednoczeniu Niemiec doszło do załamania się przemysłu wschodnioniemieckiego, a także fabryki MZ. Zakłady Motorradwerk Zschopau zostały wówczas sprywatyzowane. MZ zostało przejęte przez koncern Hong Leong z Malezji. Fabryka została zamknięta w 2008 r.

Zdjęcia

Model MZ ETZ 250

MZ ETZ 250 jest motocyklem produkowanym w latach osiemdziesiątych w zakładach w Zschopau. Pierwsze motocykle tej marki posiadały stosunkowo ubogą konstrukcję. Nie posiadała obrotomierza, a hamulec bębnowy znajdował się z przodu. Modele nie posiadały sportowego wizerunku, mimo że fabryka dążyła do tego, aby im go nadać. Dopiero w wersjach eksportowych zaczęły pojawiać się hamulce tarczowe, dozowniki oleju i obrotomierze. Z czasem znalazły się w obrębie standardowego wyposażenia każdego motocykla produkowanego w tych zakładach.

Na początku lat osiemdziesiątych wprowadzono model MZ ETZ 250 z hamulcem tarczowym z przodu i wyłącznikiem światła hamowania w przednim kole. Następne modyfikacje objęły wyłącznik światła hamowania w przednim kole, a także gumowe mieszki faliste na przednich widelcach. W połowie lat osiemdziesiątych model MZ ETZ 250 został wyposażony w zmodyfikowany obrotomierz, a na licznikach pojawiły się nowe, lepsze gumy.

Model MZ ETZ 251

Model MZ ETZ 251 był produkowany w Zschopau, a także na licencji w Turcji. Od 1993 roku produkowano zmodernizowany model Kanuni. Model MZ ETZ 251 nie był wolny od wad eksploatacyjnych. Wśród głównych wad eksploatacyjnych wymienia się między innymi brak regulacji wysokości dźwigni tylnego hamulca, a także prostokątne lampy kierunkowskazów, które mogą w łatwy sposób ulec przekręceniu.

Poza tym, motocykl posiadał zbyt twarde sprężyny, w które były wyposażone tylne amortyzatory. Blokada kierownicy była dość kłopotliwa w użyciu. Posiadacze motocykla MZ ETZ 251 narzekali także na stosunkowo trudne stawianie motocykla na centralną podstawkę oraz na uproszczoną konstrukcję dwusuwowego silnika skutkującą brakiem mocy jednostki napędowej poniżej 3000 obr/min.

Powstało kilka egzemplarzy motocykla MZ ETZ 251 z silnikiem posiadającym większą moc. Wprowadzono także cylinder chłodzony cieczą i zasilanie przez zawór membranowy. Niemniej ulepszony model nie został wprowadzony do produkcji seryjnej.

Motocykl MZ ETZ 150

Motocykl MZ ETZ 150 był produkowany w latach osiemdziesiątych w Zschopau. Równolegle z tym modelem produkowano model MZ ETZ 125, który nie cieszył się w Polsce dużym zainteresowaniem. Motocykl MZ ETZ 150 był produkowany do początku lat dziewięćdziesiątych.

Podwozie motocykla obejmuje grzbietową konstrukcję ramy spawaną ze stalowych belek. Należy jeszcze wspomnieć o zawieszeniu przednim i tylnym. Zawieszenie przednie obejmuje widelec teleskopowy, a tylne dwa olejowe elementy resorująco-tłumiące. Skok przedniego zawieszenia wynosił 185 mm, zaś tylnego 105 mm.

Pojemność skokowa motocykla MZ ETZ 150 wynosiła 143 cm sześciennych, a moc maksymalna 12,2 KM przy 6000 obr/min. Silnik był wyposażony w gaźnik typu BVF 24 N 2-2. Konstrukcja modelu MZ ETZ 150 jest wyposażona w pięciobiegową skrzynię biegów.

Marka MZ obejmuje motocykle produkowane w fabryce w Zschopau na terenie dawnego NRD. Firma należała do koncernu IFA i jest obok czeskiej Jawy jedną z bardziej popularnych marek motocykli produkowanych w dawnym bloku wschodnim.

Oto lista modeli MZ i MUZ

1000
Anthony
Baghira
Beiwagen
Charly
Emmely
Emmely EL2-Hybrid
ES
ETS
ETZ
FB
Mastiff
Max
Moskito
RT
Saxon
Silver Star
Skorpion
SM
VRS
VRT

© 2019 by www.czesci-motocyklowe.eu - Katalog Jaclaw.info .