WEJŚCIE DO SKLEPU

Romet

Romet jest nazwą marki oraz zakładów produkujących rowery i motorowery w drugiej połowie dwudziestego wieku. Od 2006 marka jest znana jako marka rowerów, motorowerów i skuterów Romet Motors. Początki kształtowania się marki przypadają na 1948 r., kiedy Minister Przemysłu i Handlu wydał zarządzenie powołujące do życia przedsiębiorstwo państwowe występujące pod nazwą Zjednoczonych Zakładów Rowerowych z siedzibą znajdującą się w Bydgoszczy. Pierwotnym przedmiotem działalności zakładów miała być produkcja części zamiennych i rowerów. W latach 50. przeniesiono produkcję do nowych hal, aby na początku lat 60. rozpoczęto produkcję motorowerów. W latach 70. nadano zakładom nową nazwę, brzmiącą Zakłady Rowerowe Romet. W latach 90. przedsiębiorstwo państwowe zostało przemianowane na spółkę akcyjną.

Zdjęcia

Zobacz części do Rometa

Zębatki tylne (1)
Gumy zabieraka (1)
Układ elektryczny (1)
Układ zapłonowy (3)
Stacyjki (2)
Elementy gaźnikowe (9)
Kolanka wydechowe (2)
Dźwignie sprzęgła i hamulca (3)
Linki i cięgna (4)
Kierownice (1)
Elementy montażowe (1)
Podnóżki (2)
Kanapy i akcesoria (1)
Elementy gumowe (1)
Elementy plastikowe (1)
Przód (1)
Tył (3)
Uszczelki i uszczelniacze (3)
Sprzęgła (2)
Cylindry (6)
Wały korbowe (3)
Głowice (1)
Części silnikowe (3)

Motorower Ogar 200

Motorower Ogar 200 jest dwuosobowym pojazdem, który został wyposażony w silnik o pojemności 49,9 cm sześciennych Jawa typ 223. Jednostka napędowa będąca podstawowym elementem konstrukcji pojazdu był produkowana w Czechosłowacji i dostarczana do Polski w liczbie 40 tysięcy egzemplarzy rocznie.

Produkcja motoroweru została uruchomiona w 1983 roku, a następnie była kontynuowana do 1988 roku. W tym okresie w Czechosłowacji zakończono produkcję motorowerów dwuosobowych wyposażonych we wspomniany wyżej silnik. Motorower Ogar 200 posiadał konstrukcję opartą na modelu Romet 50 T-3.

Zastosowanie czechosłowackiej jednostki napędowej wynikało z tego, że na czechosłowackim rynku nie było zapotrzebowania na motorowery, a zakłady produkujące silniki motorowerowe poszukiwały rynku zbytu, zaś w Polsce pojawił się wysoki popyt na motorowery, ale brakowało polskiego silnika, który można byłoby wykorzystać.

Motorower Romet Ogar 205

Motorower Romet Ogar 205 jest drugą wersją pojazdu dwuosobowego, którego konstrukcja była wzorowana na modelu Romet 50 T3. Została dostosowana do dwubiegowego silnika Dezamet. Motorower Romet Ogar 205 charakteryzował się zmienioną konstrukcyjnie ramą, która została dostosowana do silnika Dezamet, a także wyjątkowo obszerną skrzynkę narzędziową, gdzie było miejsce na zapasowe akcesoria, między innymi na żarówki i świecę zapłonową.

W modelu Ogar 205 marki Romet zastosowano nieco zmodernizowaną przednią i tylną lampę wyposażoną w zewnętrzne przyłącza. Produkcja modelu została uruchomiona na początku maja 1986 roku. Ostatni egzemplarz modelu Romet Ogar 205 został wyprodukowany w 1993 roku. Konstrukcja była wzbogacona w dwusuwowy, chłodzony powietrzem i jednocylindrowy silnik.

Jednostka napędowa typu 023 DEZAMET posiadała pojemność równą 49,8 cm sześciennych oraz moc 1,7 km przy 4800 obrotach na minutę. W konstrukcji modelu Romet Ogar 205 zastosowano dwutarczowe, mokre sprzęgło cierne oraz dwubiegową skrzynię biegów z nożną zmianą biegów. Zastosowano również instalację elektryczną o mocy 6V.

Oto lista modeli Rometa

CHART
KADET
KOMAR
MOTORYNKA
OGAR 200
OGAR 205
Stella

© 2019 by www.czesci-motocyklowe.eu - Katalog Jaclaw.info .