WEJŚCIE DO SKLEPU

WSK

WSK jest marką polskich motocykli, które były bardzo popularne w XX wieku. Pojazdy motocyklowe produkowano w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku od połowy lat 50. do połowy lat 80. Zarówno nazwa, jak i znak firmowy pochodzą bezpośrednio od nazwy producenta. Podstawowym modelem sygnowanym przez markę WSK jest egzemplarz WSK, który był produkowany do 1985 r. Był zarazem ostatnim motocyklem wyprodukowanym na terytorium Polski. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku pierwotnie była miejscem, gdzie powstawały śmigłowce Mi-2, a także szybowce SZD-30 Pirat. Spółka AugustaWestland w 2010 r. kupiła kontrolny pakiet akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A.

Zdjęcia

Zobacz części do WSKi

Gumy zabieraka (1)
Narzędzia do łańcuchów (1)
Ogumienie (1)
Kierunkowskazy (296)
Oświetlenie (4)
Żarówki i bezpieczniki (1)
Układ zapłonowy (4)
Elementy gaźnikowe (5)
Tłumiki (2)
Pozostałe (1)
Kolanka wydechowe (2)
Pozostałe (2)
Dźwignie sprzęgła i hamulca (1)
Lusterka (1)
Linki i cięgna (2)
Elementy montażowe (2)
Podnóżki (2)
Napędy prędkościomierza (1)
Kanapy i akcesoria (1)
Przód (2)
Tył (1)
Uszczelki i uszczelniacze (1)
Sprzęgła (4)
Cylindry (1)
Wały korbowe (3)
Wskaźniki temperatury oleju (21)
Głowice (1)
Części silnikowe (3)
Serwis kół i ogumienia (1)

Motocykl WSK M06

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rozwinięto konstrukcję M06, tworząc w ten sposób modele M06-Z i M06-L. Wprowadzone modyfikacje wpłynęły na poprawę własności trakcyjnych i zwiększenie komfortu jazdy. Zastosowano w nich silniki S01-Z charakteryzujące się zwiększoną mocą znamionową. Wprowadzono bardziej wygodne siodło oraz zastosowano tylne amortyzatory teleskopowe, które posiadały starannie dobrane charakterystyki sprężyn i tłumienie olejowe.

Model M06-Z był bardziej luksusowy w porównaniu z M06-L. Dodatkowo posiadał amortyzatory teleskopowe przednie z tłumieniem olejowym, a także koła z pełnymi piastami. Został także wyposażony w głębokie błotniki, które chronią przed błotem i wodą. Część elementów konstrukcyjnych pokryto powłokami antykorozyjnymi z chromu, co korzystnie wpłynęło na walory estetyczne pojazdu.

Zarówno w modelu motocykla WSK M06-Z, jak i w M06-L zastosowano wzmocnioną ramę. Model M06-Z z silnikiem WFM S06 posiadającym pojemność skokową 150 cm sześciennych i moc równą 6,6, KM był produkowany w 1960 roku i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Motocykl WSK M06B1

Motocykl WSK M06B1 był produkowany przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Jego wprowadzenie na rynek motoryzacyjny w Polsce wiązało się z trudnościami z wprowadzeniem niektórych rozwiązań modelu M06B do seryjnej produkcji. Konstruktorzy zostali zmuszeni do przygotowania uproszczonego modelu, który nazwano M06B1.

Pojazd posiadał płytkie błotniki i giętką osłonę gaźnika. Nie został wyposażony w bagażnik. Znacząco zmodyfikowano układ dolotowy silnika, co wpłynęło na poprawę jego elastyczności. Pierwsze pięćset egzemplarzy modelu WSK M06B1 zostało wyprodukowanych na przełomie 1966 i 1967 roku. Masowa produkcja została uruchomiona latem 1967 r.

Motocykl WSK M06B1 został wyposażony w jednostkę napędową z Nowej Dęby oznaczoną S-01Z3A. Silnik posiadał dłuższy króciec ssący, co wpłynęło na poprawienie stopnia napełniania i podwyższenie osiągów. Moc silnika w tym modelu motocykla WSK wyniosła 8 KM. Dźwignia kickstartera i zmiany biegów została pokryta chromową powłoką antykorozyjną.

Motocykl WSK M06B3

Model motocykla WSK M06B3 był jednym z najbardziej popularnych modeli motocykli, jakie były produkowane w Polsce. Produkcja została rozpoczęta w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W ciągu kolejnych lat wspomnianej dekady wprowadzono model WSK M06B3 w nowych wersjach kolorystycznych. Wersje różniły się między sobą również pojemnością baku i kształtem kanapy.

Modele motocykla WSK M06B3 były nazywane zwyczajowo nazwami ptaków. Obok oznaczeń literowo-cyfrowych pojawiły się takie nazwy, jak Gil, Bąk i Lelek. Motocykl Bak został wystylizowany na soft choppera. Posiadał wysoko położoną kierownicę i lekko odchylone siedzisko pasażera. Z kolei Lelek przypominał motocykl terenowy, ponieważ posiadał wysoko zawieszony wydech i błotnik, a także stosunkowo szeroką kierownicę.

Model Gil był najmniej zmodyfikowaną wersją podstawowego modelu WSK M06B3 i charakteryzował się tym, że był najlżejszy spośród przedstawionych motocykli. W stanie suchym ważył 97 kg.

Motocykl WSK M21W2

Motocykl WSK M21W2 był produkowany przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był jednym z pierwszych motocykli klasy 175 cm sześciennych produkowanych w zakładach świdnickich. Konstrukcja wspomnianego modelu była oparta na pojedynczej i zamkniętej ramie, którą spawano ze stalowych rur.

W modelu motocykla WSK M21W2 montowano silniki 059, a po 1975 r. silniki 060. Były to jednostki napędowe typu W2 skonstruowane przez inżyniera Wiesława Wiatraka. WSK M21W2 był produkowany równolegle z modelem M06B3. Różnił się od niego znacznie mocniejszą piastą tylnego koła i tłumikiem drgań skrętnych.

Model motocykla WSK M21W2 posiadał pełną osłonę łańcucha napędowego. Od wyżej wspomnianego modelu różnił się też osprzętem silnika. Konstrukcja modelu WSK M21W2 została wzmocniona nowym układem wydechowym i filtrem powietrza, który wbudowano w tłumik szmerów ssania. Zastosowano jednocylindrowy, dwusuwowy silnik W-2B.

Motocykl WSK 175 Kobuz

Motocykl WSK 175 Kobuz był produkowany od 1974 roku. Pierwsze egzemplarze wyróżniały się bardziej zaokrąglonym zbiornikiem paliwa. Były wyposażone w czterobiegowy silnik typu 059 lub 060. Posiadały metalową lampę tylną i osłony boczne starego typu. Początkowo model WSK 175 Kobuz różnił się od modelu M21W2 tylko kilkoma szczegółami.

Pierwsze silniki były wyposażone w instalację 12V. Później zmieniono ją na instalację 6V. Poważne zmiany w konstrukcji modelu WSK 175 Kobuz zostały wprowadzone w 1976 roku. Zdecydowano się na wprowadzenie nowego kształtu zbiorniku paliwa o osłon bocznych. Konstrukcja została wzbogacona o kierunkowskazy i podwyższoną, szerszą kierownicę.

Kolejna modernizacja modelu WSK 175 Kobuz została przeprowadzona w 1981 oku. Wyposażono motocykl w płaski zbiornik paliwa, kwadratowe błotniki oraz tylną lampę charakteryzującą się nowym kształtem. Ostatni model WSK 175 Kobuz zjechał z taśmy produkcyjnej w połowie lat osiemdziesiątych.

Motocykl WSK M21W2 S2

Motocykl WSK M21W2 S2 był produkowany zaledwie przez 2 lata, w połowie lat siedemdziesiątych. Pojazd zyskał charakter enduro poprzez wzbogacenie konstrukcji o przednie teleskopy zawieszone na półkach aluminiowych. Dodano również szeroką kierownicę posiadającą crossowy charakter, a także typowe, crossowe błotniki. Motocykl WSK M21W2 S2 został wyprodukowany w liczbie niemal trzech tysięcy egzemplarzy, z czego prawie połowa trafiła na rynek zagraniczny.

W konstrukcji motocykla WSK M21W2 S2 zastosowano importowane części, jakimi są cewka i iskrownik szwedzkiej firmy SEM, prostownik i lampę tylną angielskiej marki Lucas, a także gaźniki wyprodukowane przez niemiecką firmę Bing. Dopełnieniem konstrukcji były crossowe opony Continental i agresywne malowanie. Nic dziwnego, że motocykl WSK M21W2 S2 wyróżniał się na tle innych pojazdów motocyklowych dostępnych wówczas na polskim rynku motoryzacyjnym. Osiągał prędkość maksymalną równą 100 km/h. W konstrukcji wykorzystano silnik 059-1 o mocy maksymalnej wynoszącej 14 KM.

Oto lista modeli WSKi

125
175

© 2019 by www.czesci-motocyklowe.eu - Katalog Jaclaw.info .